Empaatia ja ülitundlikkus

Mis vahe on empaadil ja ülitundlikul nimesel?

Aina enam räägitakse ülitundlikkusest, ning paljud inimesed leiavad neid jooni enestel. Olen märganud, et ülitundlikud ja sensitiivsed inimesed pannakse ühte patta empaatiaga. Ma leian, et neil kahel tüübil on mitmeid sarnasusi, kuid ka fundamentaalseid erinevusi, ning püüan seda selgitada.

Empaadid jagavad mitmeid jooni ülitundlikega, nende hulgas on ülestimulatsioonioht, sage üksiolemise soov, valgus- ja lõhnatundlikkus, ning suurte inimgruppide vältimine. Samuti vajavad ülitundlikud peale tööpäeva lõppu pikemat maandumis/taastumisaega, sest nende süsteemi üleminek ülestimuleerimisest vaikseks on pikem ja võtab kauem aega. Ülimalt tundlikud inimesed on enamasti introvertsed, kuid empaadid võivad olla nii introvertsed kui ekstravertsed (siiski enamasti on nad introvertsed). Empaatidel on ülitundlikega samasugune loodusearmastus, igatsus vaiksete kohtade järele, soov teisi aidata ja rikas siseelu. 

Empaatide viis oma reaalsust kogeda on siiski märkimisväärselt avaram ülitundlikest, nad tajuvad ja tunnetavad peenenergiaid, võivad saada insaite ja juhuslikke nägemusi, tahtmatult tõmmata peenenergiaid teistelt inimestelt ja keskkondadest oma kehasse. Ülitundlikele ei ole see tüüpiline omadus. Selline omadus annab empaatidele võimaluse kogeda energiat eriti sügavalt. Kuna kõik koosneb peenenergiast, sh emotsioonid ja füüsilised aistingud, siis empaadid vahel elavad teiste inimeste valu ja tundeid läbi kui enda omi. Sageli ei mõista me eristada teiste tundeid enda omadest.

Mõned empaadid saavad sügavaid spirituaalseid ja intuitiivseid kogemusi, mida enamasti ei seostata ülitundlike kogemustega. Mõned on võimeluised suhtlema loomade, looduse ja sisemiste teejuhtidega. Olla ülitundlik ja empaat ei pruugi kokku käia, kuid võivad mõne inimese puhul olla mõlemad esindatud. Kui asetada nad tinglikule kaalale, siis empaadid on kõige kõrgem lõpp/lävi, ülimalt tundlikud võtavad koha kohe nende järel, järgnevad inimesed tugeva empaatiavõimega. Nartsissistid, sotsiopaadid ja psühhopaadid on aga selle skaala teises, madamalamas otsas.

Ülitundlikkus ja empaatia on suur kingitus, kui mitte öelda jumalik and. Eriti sel ajajärgul inimkonna evolutsioonis. On üsna oluline jätkuvalt hoida oma südamed avatuna ja pürgida tundlikkusespektri uute kõrgusteni. Selleks, et seda paremini saavutada, võid tulla minuga kohtuma ja ma annan Sulle ülesandeid. Peagi moodustub grupp ülitundlike ja empaatiavõimega inimestest. Grupis jagatakse oma kogemusi, tehakse praktilisi harjutusi, ning seatakse endile uusi eesmärke. Osalemissoovist anna teada mailile: elina.kirt@gmail.com


Eelmine
Psühhedeelse teraapia konverents
Järgmine
Kannatlikkus ja frustratsioon

Vastused puuduvad

Email again: